Sejm zatwierdza opodatkowanie umów ubezpieczeniowych, z wyjątkami dla rolników
Podczas gdy Sejm debatował nad rządową propozycją nałożenia 10-procentowego podatku na wszystkie umowy ubezpieczeniowe inne niż na życie ubezpieczenia, sejmowa komisja ds. wsi zgodziła się w środę na szereg zwolnień dla sektora rolnego.
Komisja, zatwierdzając projekt ustawy o składkach na ubezpieczenie, proponuje również wyłączenie umów związanych z uprawami, zdrowiem zwierząt gospodarskich i maszynami rolniczymi.
Ministerstwo Rolnictwa (MoA) zostało poproszone o wyłączenie umów ubezpieczenia upraw, chorób zwierząt gospodarskich i maszyn rolniczych.
BNS napisał, że minister finansów Rimantas Šadžius powiedział we wtorek, że Sejm powinien podjąć decyzję polityczną w tej sprawie. Powiedział jednak, że wierzy, że umowy ubezpieczenia upraw i chorób zwierząt gospodarskich mogą zostać zwolnione, ale nie zgodził się na zwolnienie z podatku ubezpieczenia maszyn.
.
Jolita Čičiurkienė, szefowa Jednostki Wdrażania Polityki Finansowej i Rachunkowości w MAFF, powiedziała we wtorek, że ubezpieczenia upraw i chorób zwierząt gospodarskich są bardzo wrażliwe, ponieważ państwo zwraca 50 procent składki.
Wiceminister – umowy ubezpieczeniowe mogą stać się droższe o mniej niż 10%
Wiceminister finansów Kristupas Vaitiekūnas powiedział w środę sejmowej komisji ds. obszarów wiejskich, że podatek od umów ubezpieczeniowych jest stosowany w wielu krajach Unii Europejskiej, a nie tylko w jednym.
„Taryfy wahają się od 1 do kilku procent i do 20 do kilku procent, na przykład w Finlandii“, – twierdził wiceminister.
.
Oczekuje się, że podatek przyniesie 82-83 mln euro w 2026 r. i do 110 mln euro w 2027 r., powiedział.
K. Vaitiekūnas powiedział, że teraz jest „bardzo dobry czas“ na taki nowy podatek.
.
„W ubiegłym roku rynek ubezpieczeń majątkowych wzrósł o ponad 10 procent, a zyski firm oferujących usługi ubezpieczeń majątkowych wzrosły o 30 procent,“ powiedział wiceminister.
.
Przewidywał, że wprowadzenie tego podatku może spowodować, że umowy ubezpieczeniowe dla ludności będą droższe o mniej niż 10 proc.
„Biorąc pod uwagę, że na tym rynku istnieje spora ilość zdrowej konkurencji, można przewidzieć, że przeniesienie 10-procentowej podwyżki na konsumentów nie będzie takie łatwe. Ubezpieczenia stają się coraz droższe w szybkim tempie, więc wzrost cen spowodowany opodatkowaniem może być mniejszy niż 10%" - wyjaśnił Vaitiekūnas.
Rozpatrywany przez Sejm pakiet reform podatkowych przewiduje, że wszystkie umowy ubezpieczeń majątkowych, z wyjątkiem ubezpieczeń OC dla samochodów prywatnych, będą opodatkowane stawką 10%.
