Umowy ubezpieczenia upraw i chorób zwierząt gospodarskich mogłyby zostać zwolnione z podatku.
W związku z tym, że rząd proponuje opodatkowanie ubezpieczenia wszystkich aktywów, a Ministerstwo Rolnictwa (MAA) prosi o zwolnienie z podatku umów ubezpieczenia upraw, chorób zwierząt gospodarskich i maszyn rolniczych, minister finansów twierdzi, że Sejm powinien podjąć decyzję polityczną w tej sprawie.
Rimantas Šadžius uważa jednak, że umowy ubezpieczenia upraw i chorób zwierząt gospodarskich mogłyby zostać zwolnione, ale nie zgadza się na zwolnienie ubezpieczenia maszyn.
„Kwestią do omówienia jest wyłączenie umów ubezpieczenia upraw i chorób zwierząt gospodarskich (BNS). Jeśli posłowie uważają, że byłby to kompromis z rolnikami... To jest decyzja polityczna", powiedział Šadžius we wtorek sejmowej Komisji Budżetu i Finansów.
„Jest jedna technika, która jest równiejsza od innej techniki“, – dodał minister.
Jolita Čičiurkienė, szefowa Wydziału Wdrażania Polityki Finansowej i Rachunkowości w Ministerstwie Rolnictwa, proponuje zwolnienie z opodatkowania trzech rodzajów umów ubezpieczeniowych.
.
„Te ubezpieczenia są bardzo wrażliwe, ponieważ składka ubezpieczeniowa jest rekompensowana (50% – BNS) przez fundusze państwowe“, – przedstawiciel ministerstwa powiedział na posiedzeniu komisji
.
Opłata zmniejszyłaby gotowość sektora rolnego do wykupienia ubezpieczenia, powiedziała, i „rząd musiałby zrekompensować rolnikom więcej za straty spowodowane chorobami zwierząt i mrozem“.
Martynas Puidokas, wiceprzewodniczący Litewskiego Związku Rolników, powiedział, że około 500.000 hektarów, czyli 20% całości, jest obecnie ubezpieczonych, w porównaniu do 70% w Niemczech.
„Pozostajemy w tyle i musimy dogonić najlepsze praktyki innych krajów“, – powiedział komisji.
.
„Nie możemy tutaj przesadzić, ponieważ jesteśmy w tyle w porównaniu z innymi krajami. A pozytywny trend, który ostatnio miał miejsce w przypadku ubezpieczeń upraw, może zostać odwrócony" - argumentował Puidokas.
Pakiet reform podatkowych rozpatrywany przez parlament przewiduje, że wszystkie umowy ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem ubezpieczeń OC dla samochodów prywatnych, byłyby opodatkowane stawką 10%.
