I. Hofman: Rolnicy dotknięci przymrozkami mogą spodziewać się rekompensat UE w przyszłym roku

Ignas Hofmanas. ŽŪM nuotr.

Według ministra rolnictwa Ignasa Hofmanasa, około 6 000 hektarów sadów i obszarów uprawy jagód zostało dotkniętych wiosennymi przymrozkami, a ponad połowa zbiorów została całkowicie zniszczona. Powiedział on jednak, że rolnicy mogą spodziewać się otrzymania części rekompensaty Komisji Europejskiej (KE) za poniesione straty dopiero w przyszłym roku.

„Od samego początku było jasne, że szkody będą poważne, z niezwykle długimi mrozami i ekstremalnie niskimi temperaturami, miejscami do 10 stopni poniżej zera. Wreszcie, zasięg dotkniętego obszaru staje się jasny – prawie 6 tysięcy hektarów sadów i ogrodów jagodowych zostało uszkodzonych. Spośród nich 4,5 tysiąca hektarów zostało całkowicie zniszczonych", powiedział Hofman w programie "ELTA Corner".

Kiedy pod koniec maja rząd ogłosił stan wyjątkowy z powodu przymrozków, otworzyło to drogę do zrekompensowania strat rolników z budżetu państwa i do dyskusji na temat wsparcia europejskiego.

Minister powiedział, że proces ten może zająć trochę czasu, a ogrodnicy i plantatorzy jagód będą musieli poczekać do przyszłego roku, aby otrzymać rekompensatę za swoje straty.

„Procesy wymagają czasu, niestety. Byłoby bardzo dobrze i będziemy pracować nad zapewnieniem, że otrzymają oni przynajmniej część odszkodowania do końca tego roku. Zrozummy – jeśli ponieśli szkody, nie mają dochodów, a rolnik musi nie tylko zarabiać na życie, ale także utrzymywać gospodarstwo, wykonywać terminowe prace, a nawet płacić pracownikom“, – wyjaśnił I. Hofman.

.

„Drugą część odszkodowania, w takim przypadku, spodziewałbym się wypłacić już w przyszłym roku. Nie mogę jednak teraz powiedzieć nic konkretnego, ponieważ wciąż jesteśmy na początku procesu“, – dodał.

.

Według ministra, część rekompensaty pochodziłaby z funduszu kryzysowego Unii Europejskiej (UE), który jest otwarty dla wszystkich członków UE, więc nie ma gwarancji, że Litwa będzie w stanie otrzymać część wsparcia.

„Fundusz rekompensuje straty spowodowane przez mróz, powodzie i wszelkie inne katastrofy klimatyczne. Zrozummy, że wszystkie kraje UE mogą ubiegać się o fundusz, więc staramy się zrobić wszystko tak szybko, jak to możliwe, zanim fundusz zostanie podzielony", powiedział Hofmanas.

Mróz mógł wpłynąć na całoroczne zbiory, mówi Hofmann

I. Hofman powiedział, że obecnie zebrane dane nie odzwierciedlają pełnej sytuacji, ponieważ podczas gdy niektóre uprawy zostały całkowicie zniszczone, owoce, które wciąż dojrzewają, takie jak jabłka i gruszki, również mogły ucierpieć.

„Ostateczne szkody staną się jasne jesienią, ponieważ sezon jest nadal w pełnym rozkwicie – kwitnienie właśnie się zakończyło. Owoce rosną, następnie muszą dojrzeć i wtedy będzie widoczny pełny obraz", wyjaśnił minister.

„Nawet jeśli owoce są zbierane i rosną, możliwe jest, że wpłynie na nie mróz, co może prowadzić do zmian lub wad, które sprawią, że produkt będzie wyglądał gorzej i będzie kosztował mniej, powiedział przemysł. To również przyczynia się do strat", powiedział.

Mrozy i inne katastrofy stają się coraz częstsze i nieprzewidywalne na Litwie, a rolnicy muszą znaleźć nowe sposoby ochrony, powiedział.

Minister powiedział jednak, że skuteczne i niezawodne środki ochrony upraw są bardzo drogie, więc państwo nie może na razie przyczyniać się do ich zakupu, a rolnicy powinni szukać alternatyw.

.

„To bardzo kosztowna inwestycja. (...) Prawdopodobnie rolnicy nie będą mogli sobie na nią pozwolić bez wsparcia państwa – jest kosztowna i wymaga długiego czasu, aby się zwrócić. (...) Ale uważam, że tam, gdzie możemy się dostosować lub skorzystać z jakiejś ochrony – to właśnie musimy zrobić. Rolnicy nie przetrwają dzięki odszkodowaniom" - uzasadnił I. Hofmanas.

„W obecnym okresie nie mamy środków na takie inwestycje. Chyba, że uczynimy to priorytetem w przyszłości, w nowym okresie. W kraju jest wiele rzeczy, które wymagają finansowania już teraz", dodał.

ELTA przypomina, że rząd ogłosił stan wyjątkowy pod koniec maja z powodu wiosennych przymrozków, które poważnie wpłynęły na zbiory jagód i wczesnych warzyw.

Po rekordowo ciepłej drugiej dekadzie kwietnia, kiedy średnia temperatura powietrza na Litwie osiągnęła 12,4 stopnia, co stanowi dodatnią anomalię wynoszącą 5,7 stopnia (rekordowo wysoka temperatura 29,1 stopnia została odnotowana 18 kwietnia), Unia Europejska znajduje się obecnie w środku zimnego trzasku. Aktywny sezon wegetacyjny w prawie wszystkich częściach kraju rozpoczął się prawie 2 tygodnie wcześniej niż zwykle.

Jednak w ostatnim tygodniu kwietnia temperatury gwałtownie spadły i od tego czasu kraj doświadcza silnych i długotrwałych mrozów.

Ta niekorzystna pogoda spowodowała poważne szkody w ogrodach i sadach jagodowych, z których wiele już kwitło, a w niektórych miejscach już wydało wczesne owoce.

Wideo