Vilkyškių pieninė przejmuje Marijampolės pieno konservus

Asociatyvi nuotr.

Vilkyškių pieninė, należąca do Vilkyškių pieninė, jednej z największych grup przetwórstwa mlecznego na Litwie „Vilvi Group“, kupuje spółkę „Marijampolės pieno konservai“ (MPK), która przeżywa trudności finansowe. 

>

Vilkyškių pieninė ogłosiła w czwartek za pośrednictwem „Nasdaq“ Wileńskiej Giełdy Papierów Wartościowych, że podpisała umowę z „Karpis“, zarządcą spółki Marijampolė, na zakup 90 100% jej akcji, a ostateczna liczba akcji będzie zależeć od spełnienia warunków umowy.

„Ostateczna cena nabywanych akcji zostanie ustalona po zakończeniu finansowej procedury due diligence i po ocenie rzeczywistych wyników spółki (...). Po ustaleniu dokładnej liczby akcji do nabycia i ostatecznej ceny, informacje te zostaną podane do wiadomości publicznej", powiedział Vilkyškių pieninė w oświadczeniu.

Transakcja zostanie sfinalizowana pod warunkiem uzyskania zgody Rady ds. Konkurencji i spełnienia wszystkich innych warunków zawieszających umowę, podała spółka.

„Vilvi Group“ CEO i akcjonariusz Gintaras Bertašius powiedział, że nie są planowane żadne radykalne zmiany po przejęciu MPK – będzie nadal produkować mleko w puszkach, ewentualnie zwiększając jego ilość. 

.

„Na pewno będzie działalność – w zasadzie przetwórstwo mleka. Na pewno nie będzie zmiany substancji, nie będzie zmiany produkcji. Może będzie go więcej, może inne podgatunki, ale zasadniczo charakter działalności pozostanie taki sam", powiedział Bertašius.

Na pytanie, czy planowane są dodatkowe inwestycje w spółkę, szef „Vilvi Group“ odmówił komentarza, stwierdzając, że jest "zbyt wcześnie, aby powiedzieć“."

Ponadto Bertašius powtórzył, że Vilkyškių pieninė ma nadzieję na nabycie 100 procent udziałów MPK, ale wszystko będzie zależeć od realizacji warunków umowy, których nie ujawnił.

BNS poinformowało w marcu, że Vilkyškių pieninė w lutym nabyła roszczenie do zaległych zobowiązań „Marijampolės pieno konservos“ i należącej do niej mleczarni Lukšių pieninė wobec głównego wierzyciela Šiaulių bankas za nieujawnioną kwotę.

Ugoda została zawarta po tym, jak sądy ostatecznie uznały, że wola Raimondsa Karpavičiusa, właściciela MPK, który zmarł w 2019 r., jest zgodna z prawem, a spory sądowe dotyczące zarządzania MPK i jego menedżera, „Karpisa“, zostały zakończone.

W swoim testamencie R. Karpavičius pozostawił cały swój majątek swojej drugiej żonie Aistei Karpavičienė i swojemu bratu Henrikasowi Karpavičiusowi. 

.

Prezes MPK H. Karpavičius powiedział BNS we wrześniu ubiegłego roku, że spółka osiągnęła ważne porozumienie ze Šiaulių bankas – strony uzgodniły warunki ugody, zgodnie z którymi do końca listopada 2024 r. MPK będzie dążyć do zmniejszenia swoich zobowiązań wobec banku o 3,2 mln euro, które wynosiły 14 mln euro.

Vilkyškių pieninė, która w ubiegłym roku osiągnęła zysk netto w wysokości 16,58 mln euro, wypłaci w tym roku dywidendę w wysokości 6,45 mln euro, czyli 54 centy na akcję. 

W tym roku MPK wypłaci dywidendę w wysokości 6,45 mln euro, czyli 54 centy na akcję.

„Vilvi Group“ prezes i akcjonariusz Gintaras Bertašius powiedział wcześniej, że budowa nowej fabryki sera w Bauska na Łotwie, o wartości ponad 55 milionów euro, rozpoczęła się w ubiegłym roku. Projekt ten jest największą decyzją inwestycyjną w historii Grupy.

Grupa zatrudnia obecnie około 1000 osób.

BNS napisał, że MPK ma odnotować zysk przed opodatkowaniem w wysokości 1,1 mln EUR w 2024 r. (2023 r.: strata w wysokości 4,314 mln EUR) oraz zysk przed odsetkami, opodatkowaniem, amortyzacją (EBITDA) w wysokości 3,1 mln EUR w 2023 r.

.

Spółka poinformowała jesienią ubiegłego roku, że spadek obrotów był spowodowany zmianą modelu operacyjnego – produkuje część swoich produktów na podstawie umów, a zakup surowców jest częściowo finansowany przez klientów – model ten pozwolił jej zoptymalizować działalność i znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na kapitał obrotowy.

Spółka nie złożyła jeszcze sprawozdania finansowego za 2024 r. do Centrum Rejestrów.

Spółka Marijampolė, założona w 1977 r., produkuje mleko w puszkach i w proszku, masło, śmietanę i koncentrat mleka. Według danych Sodra, firma zatrudnia 436 osób.

Wideo