Wkrótce wejdą w życie zmiany w podatku od opakowań
Ministerstwo Środowiska przypomina, że od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w ustawie o podatku od zanieczyszczeń środowiska, zgodnie z którymi podatnicy (producenci i importerzy) będą zwolnieni z podatku od zanieczyszczeń środowiska od odpadów opakowaniowych tylko w odniesieniu do tej ilości odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych i PET, która została poddana recyklingowi.
Należy jednak zauważyć, że przepisy te mają zastosowanie do obliczania i deklarowania podatku od zanieczyszczeń środowiska za okres podatkowy 2025 i kolejne okresy podatkowe.
Niniejsze zmiany w ustawie o podatku od zanieczyszczeń środowiska zostały przyjęte z uwzględnieniem zasady odpowiedzialności producenta i importera oraz konieczności corocznej wpłaty przez państwa członkowskie do budżetu Unii Europejskiej wszystkich odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi, zgodnie z decyzją Rady UE przyjętą w 2020 roku. Wysokość składek państw członkowskich jest obliczana na podstawie ilości odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi (800 euro za tonę). Litwa wpłaciła do budżetu UE 36,17 mln euro za odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych niepoddane recyklingowi w 2021 r.
.
Zasada odpowiedzialności producenta i importera stanowi, że producenci i importerzy są odpowiedzialni za wpływ na środowisko produktów i opakowań, które wprowadzają na rynek litewski przez cały cykl ich życia, od produkcji po bezpieczne gospodarowanie odpadami.
Cele w zakresie odzysku odpadów opakowaniowych zatwierdzone w rezolucji rządu z 2021 r. będą również obowiązywać od początku 2025 r. W 2025 r. cel odzysku nie może być już realizowany poprzez spalanie odpadów opakowaniowych, a jedynie poprzez recykling. W związku z tym nie tylko producenci i importerzy opakowań PET, plastikowych i kompozytowych, ale także producenci i importerzy innych rodzajów opakowań pod względem materiału (np. papieru i opakowań wielokrotnego użytku) skorzystają z ulgi podatkowej na recykling odpadów opakowaniowych.
Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli minimalne cele recyklingu dla opakowań PET, plastikowych i kompozytowych przyjęte w niniejszej decyzji rządu zostaną osiągnięte, pozostała ilość niepoddana recyklingowi nadal będzie podlegać podatkowi od zanieczyszczenia środowiska. Nie dotyczy to producentów i importerów innych rodzajów opakowań (według materiału).
Należy zauważyć, że po zapłaceniu przez producentów i importerów podatku od zanieczyszczenia środowiska od odpadów opakowaniowych zgodnie z nowym systemem wynikającym z ustawy o podatku od zanieczyszczenia środowiska, nie są oni zwolnieni z obowiązków producentów i importerów wynikających z ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
W związku z tym, jeżeli opakowania producentów i importerów są objęte zbiorczym systemem gospodarowania opakowaniami (w tym nienadającymi się do recyklingu), ich obowiązek udziału w gospodarowaniu opakowaniami znajdującymi się w zbiorczym systemie gospodarowania odpadami opakowaniowymi pozostaje nawet po uiszczeniu podatku od zanieczyszczeń. Oznacza to, że producenci i importerzy muszą płacić organizacjom producentów i importerów (PIO) za gospodarowanie odpadami opakowaniowymi (w tym odpadami opakowaniowymi nienadającymi się do recyklingu) oraz za inne koszty poniesione przez PIO w związku z wypełnianiem obowiązków wynikających z ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Zmiany w ustawie o podatku od zanieczyszczeń środowiska, które wejdą w życie 1 stycznia 2025 r., wzmocnią odpowiedzialność producentów i importerów w zakresie gospodarowania opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, zapewnią dodatkową motywację do dostarczania opakowań nadających się do recyklingu, wprowadzania systemów opakowań wielokrotnego użytku i zmniejszania ilości opakowań oraz będą promować bardziej zrównoważony model biznesowy zgodny z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym.
Wkład państw członkowskich UE do wspólnego budżetu UE na niepoddane recyklingowi odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych jest powiązany z priorytetami polityki UE i promowaniem redukcji odpadów opakowaniowych oraz przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym w państwach członkowskich UE poprzez wdrożenie europejskiej strategii w zakresie tworzyw sztucznych.