Czy Litwa poprze umowę UE z Mercosurem?
W związku z wyjazdem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do Ameryki Południowej, wygląda na to, że po dziesięcioleciach sporów między UE a Mercosurem, pakt handlowy może wreszcie zostać uzgodniony. Przyjrzyjmy się tej ważnej umowie negocjowanej między Unią Europejską a blokiem regionalnym Ameryki Południowej. Przypominamy, że Litwa nie głosowała jeszcze w Sejmie nad tą umową.
Litwa jest przeciwna
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej skomentowało dla „Agrobitei“, że „Sejm Republiki Litewskiej nie głosował jeszcze w sprawie umowy o wolnym handlu UE-Mercosur, ponieważ negocjacje wciąż trwają“.
.
Sejmowa Komisja Spraw Wiejskich również przedstawiła w tym tygodniu swoje stanowisko, wzywając Sejm do nieuchwalania umowy.
„Naszym interesem jest nie tylko ochrona producentów (rolników i przetwórców – BNS), ale także konsumentów“, – przewodniczący komisji, Kęstutis Mažeika, powiedział na spotkaniu w środę.
Po wysłuchaniu obu stron, komisja postanowiła przygotować ostateczną decyzję w ciągu tygodnia wraz z propozycjami takiego porozumienia. Vytenis Tomkus, wiceminister rolnictwa, powiedział, że umowa jest ekonomicznie korzystna dla Litwy, ponieważ może zwiększyć eksport produktów rolnych i żywnościowych.
„Obniżenie taryf celnych jest bardzo ważne, szczególnie dla sektorów takich jak produkty mleczne, czekolada i napoje. Taryfy celne do krajów „Mercosur“ wynoszą obecnie 35 procent, czyli pięć razy więcej niż taryfy celne UE", powiedział Tomkus komisji w środę.
O co chodzi w tym porozumieniu?
Negocjacje rozpoczęto w 1999 r. w celu wyeliminowania wielu podatków importowych i stworzenia strefy wolnego handlu z 700 milionami klientów.
Założony w 1991 roku "Mercosur" zrzesza pięć krajów, ale członkostwo Wenezueli zostało zawieszone z powodu niedemokratycznego klimatu w tym kraju, więc umowa dotyczy tylko pozostałego kwartetu: Argentyny, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju.
Kraje Ameryki Południowej chcą skorzystać z europejskiego popytu na wołowinę, drób, cukier, ryż i inne towary, a także na minerały, takie jak lit, miedź i kobalt, które są niezbędne do przejścia na czystą energię.
27-osobowa UE chce rozszerzyć swoje rynki samochodów, maszyn i farmaceutyków.
Oba kraje osiągnęły wstępne porozumienie w 2019 r., ale sprzeciw w niektórych częściach Europy wstrzymał ratyfikację.
Kto na tym skorzysta?
Biznesy na obu kontynentach odniosłyby korzyści: „Mercosur“ ma rynek 270 milionów ludzi, UE – 450 milionów ludzi.
>Bruksela twierdzi, że umowa ułatwiłaby dostęp do południowoamerykańskiego rynku dla kluczowych produktów, w tym wina (obecnie opodatkowanego do 27%), napojów spirytusowych i serów.
Rząd Hiszpanii, który popiera umowę, podkreśla jej wpływ na eksport wina i oliwy z oliwek, podczas gdy Niemcy spodziewają się eksportować więcej samochodów.
W międzyczasie sektor rolny Ameryki Południowej spodziewa się wzrostu eksportu mięsa, soi i kukurydzy. W ubiegłym roku cztery kraje Mercosur wyeksportowały do UE produkty rolne o wartości 24 miliardów dolarów.
Kto straci?
Potencjalna umowa spotkała się ze sprzeciwem europejskiego sektora rolnego, szczególnie we Francji, gdzie rolnicy organizują głośne protesty.
Prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegł, że umowa jest „nie do przyjęcia w obecnej formie“.
Europejscy rolnicy są oburzeni rzekomo mniej rygorystycznymi przepisami regulacyjnymi dla sektora południowoamerykańskiego, wskazując w szczególności na rolę przemysłu w niszczeniu ogromnych połaci lasów deszczowych Amazonii, które zapewniają bardzo potrzebną ochronę przed zmianami klimatu.
„Trudno jest określić pochodzenie każdej krowy. Nie wiemy, jak je śledzić, aby dowiedzieć się, czy rolnicy przestrzegali norm środowiskowych, powiedział ekonomista Maxime Combes.
Umowa wyeliminowałaby cła importowe na około 60 000 ton wołowiny "Mercosur".
Komisja Europejska twierdzi, że jest to stosunkowo niewielka ilość - około 1,6% produkcji wołowiny w UE.
Francja stara się włączyć do umowy punkty z paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r.
.
Brazylia, z drugiej strony, chce wyłączeń dla sektorów, które uważa za strategiczne, takich jak samochody.
Co dalej?
W czwartek von der Leyen złożyła niespodziewaną wizytę na szczycie Mercosur w Urugwaju i powiedziała, że porozumienie jest na horyzoncie.
Jeśli umowa zostanie ostatecznie zatwierdzona, będzie musiała zostać ratyfikowana przez 15 państw członkowskich UE, które stanowią 65% populacji bloku, a następnie otrzyma zielone światło od większości Parlamentu Europejskiego.
Francja stara się zablokować umowę, a ostatnio dołączyła do niej Polska. Wątpliwości wyraziły również Włochy, Austria i Holandia.