Umowa UE-Mercosur może zostać anulowana, jeśli nie zgodzi się na nią co najmniej 13 krajów
W piątek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że UE i cztery kraje Ameryki Południowej podpisały kontrowersyjną umowę handlową, której sprzeciwiała się Francja i wielu europejskich rolników.
„To umowa korzystna dla obu stron“, powiedziała pani von der Leyen podczas wizyty w Urugwaju, aby wziąć udział w szczycie bloku „Mercosur“. Blok ten obejmuje Urugwaj, Brazylię, Argentynę i Paragwaj.
Umowa ma na celu stworzenie strefy wolnego handlu łączącej ponad 700 milionów ludzi.
Od prawie ćwierć wieku, von der Leyen nazwała porozumienie "prawdziwie historycznym osiągnięciem", budując mosty handlu w czasie, gdy "silne wiatry wieją w przeciwnym kierunku, w kierunku izolacji i fragmentacji".
Chociaż negocjacje zostały zakończone, umowa UE-Mercosur musi jeszcze zostać zatwierdzona przez co najmniej 15 z 27 państw członkowskich UE, reprezentujących 65% ludności UE.
Francja, która została dotknięta kolejnymi protestami rolników w związku z obawami, że umowa zachęci do nieuczciwej konkurencji, próbowała utworzyć mniejszość blokującą z krajów UE.
Polska zdecydowanie stanęła po stronie Francji. Włoskie źródła rządowe twierdzą, że Rzym uważa, iż "nie uzgodniono odpowiednich warunków", aby poprzeć umowę. Holandia i Austria również mają wątpliwości.
Niemcy, z drugiej strony, chcąc otworzyć jak najwięcej szlaków handlowych w trudnych czasach dla swojego sektora produkcyjnego, zdecydowanie opowiedziały się za umową UE-Mercosur. Zostało ono poparte przez Hiszpanię.
Przesłanie dla rolników UE
Zarys wspólnej umowy został uzgodniony jeszcze w 2019 r., ale nigdy nie został ratyfikowany, ze względu na obawy dotyczące m.in. wpływu brazylijskiego rolnictwa na zmiany klimatyczne.
U. von der Leyen nawiązała również do tych obaw, mówiąc: "Umowa między UE a Mercosurem odzwierciedla nasze silne zaangażowanie w porozumienie paryskie (w sprawie zmian klimatu) i walkę z wylesianiem".
Powiedziała, że wysiłki rządu prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silvy na rzecz ochrony Amazonii „są mile widziane i konieczne, ale jej zachowanie jest wspólną odpowiedzialnością całej ludzkości“.
Zwróciła się również do europejskich rolników, mówiąc: "Słyszeliśmy was, wysłuchaliśmy waszych obaw i podejmujemy działania. To porozumienie zawiera jasne zabezpieczenia, które będą chronić wasze źródła utrzymania.
Ratyfikacja umowy ułatwi UE eksport samochodów, maszyn i farmaceutyków do Ameryki Południowej.
Brazylia i jej sąsiedzi będą z kolei mogli sprzedawać Europejczykom mięso, cukier, ryż, miód, soję i inne produkty z mniejszymi ograniczeniami.
Umowa ma na celu wyeliminowanie większości podatków importowych między UE a Mercosurem i stworzenie rozległej strefy wolnego handlu obejmującej ponad 700 milionów konsumentów.
Źródła zaznajomione z negocjacjami podały, że umowa będzie zawierać zmiany w kilku rozdziałach, w tym w umowach rządowych, usługach, własności intelektualnej i ochronie środowiska.
Prezydent Francji Emmanuel Macron powtórzył w czwartek ostrzeżenie skierowane do pani von der Leyen, że umowa „w obecnym stanie jest nie do przyjęcia“.