Kwoty kormoranów zostaną ustalone w celu ograniczenia szkód wyrządzanych przez nie w rybołówstwie

Asociatyvi nuotr. AM

Ministerstwo Środowiska, które otrzymało skargi od hodowców ryb na rosnące szkody powodowane przez kormorany na farmach rybnych, pracuje nad zmianami w przepisach, które pomogą skuteczniej regulować populację kormoranów, aby zapobiec wyrządzaniu przez ptaki szkód.

Kormorany wielkie są gatunkiem chronionym na Litwie i w Unii Europejskiej na mocy dyrektywy UE w sprawie ochrony dzikiego ptactwa, więc regulacja ich populacji lub usuwanie ich z naturalnego siedliska wymaga zezwolenia Agencji Ochrony Środowiska, które jest wydawane zgodnie z procedurami wykorzystywania gatunków chronionych, zatwierdzonymi przez Ministra Środowiska.

Przepisy ustawy o ochronie gatunkowej zwierząt, roślin i grzybów zezwalają gospodarstwom rybackim na regulowanie liczebności populacji kormoranów w celu ochrony zasobów rybnych, akwakultury i wód przed poważnymi szkodami, na warunkach określonych w zezwoleniach wydawanych przez Agencję Ochrony Środowiska.

Opis procedury wykorzystania gatunków chronionych zatwierdzony przez Ministra Środowiska do regulacji liczebności populacji dzikich ptaków przewiduje usuwanie tych ptaków ze środowiska naturalnego poprzez polowanie, a także metody nieśmiercionośne (niełowieckie), takie jak stosowanie dźwiękowych i wizualnych środków odstraszających, oddziaływanie na budki lęgowe i zakłócanie spokoju w gniazdach.

>

W swoich wnioskach przedstawiciele gospodarstw rybackich wskazują jednak, że nieśmiercionośne środki są nieskuteczne w zwalczaniu populacji kormoranów. Argumentują, że najskuteczniejszą metodą jest jednoczesne stosowanie polowań i środków nieśmiercionośnych, dlatego też domagają się ustalenia kwot na polowania na te ptaki (usuwanie ich ze środowiska naturalnego).

Ministerstwo Środowiska, które obecnie opracowuje zmiany w Opisie Procedury Użytkowania Gatunków Chronionych, które wkrótce zostaną udostępnione opinii publicznej, proponuje wprowadzenie rocznych kwot, obliczanych na podstawie średniej rocznej liczby kormoranów upolowanych w każdym łowisku w okresie 7 lat.

Obliczona roczna kwota zostanie zwiększona lub zmniejszona dla każdego gospodarstwa akwakultury o procentowy wzrost lub spadek populacji kormoranów lęgowych w danym kraju, biorąc pod uwagę zmianę liczby par lęgowych w stosunku do poprzedniego roku.

W niektórych przypadkach proponuje się wprowadzenie ograniczeń w polowaniu na kormorany. Jeżeli granice łowiska znajdują się w odległości do 5 km od granicy aktywnej kolonii kormoranów, a w odległości do 5 km od granicy kolonii nie ma innych zbiorników wodnych nadających się do żerowania kormoranów lęgowych, w okresie lęgowym i wychowu młodych (kwiecień-czerwiec) dozwolone byłoby wykorzystanie maksymalnie 35% rocznej kwoty połowowej dla kormoranów.

Proponuje się wprowadzenie ograniczeń w polowaniach na kormorany.

Około 15 gospodarstw rybackich co roku występuje do Agencji Środowiska o zezwolenia, z których wszystkie są regulowane przy użyciu narzędzi łowieckich i środków alternatywnych.

Według danych Państwowej Służby Obszarów Chronionych, 8900 par kormoranów wielkich wylęgło się na Litwie w 2021 r., 9279 par w 2022 r., 7868 par w 2023 r. i 7671 par w 2024 r., według wstępnych szacunków, na obszarach chronionych, dane dotyczące par, które wylęgły się w tym roku na obszarach niechronionych, są nadal analizowane.

Według gospodarstw akwakultury liczba kormoranów schwytanych ze środowiska naturalnego w drodze śmiertelnego odłowu rośnie w ostatnich latach. W 2021 r. schwytano 3 372 ptaki, w 2022 r. 4 719, a w 2023 r. 6 107. 

.

Na Litwie kormorany wielkie występują w 8 koloniach różnej wielkości. Największe z nich znajdują się na archipelagu Juodkrantė i Rusnė.

Aplinkos ministerija

Wideo