FAO: Międzynarodowe ceny żywności ustabilizowały się w czerwcu
Indeks cen żywności Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), który odzwierciedla zmiany cen na światowych rynkach pięciu grup produktów żywnościowych: zbóż, mięsa, produktów mlecznych, tłuszczów roślinnych i cukru, utrzymał się w czerwcu na najwyższym poziomie w roku, po tym jak został osiągnięty w poprzednim miesiącu.
Żywność na rynku międzynarodowym była w ubiegłym miesiącu o 2,1 procent tańsza niż rok wcześniej, a wskaźnik cen był o 24,8 procent niższy od rekordowego poziomu osiągniętego w marcu 2022 roku, poinformowała w piątek organizacja.
Zboża spadły średnio o 3 procent w ciągu miesiąca, przy czym globalne ceny eksportowe wszystkich głównych zbóż spadły, podczas gdy spadek cen pszenicy odzwierciedlał głównie presję sezonową związaną z rozpoczęciem zbiorów na półkuli północnej. Zboże było średnio o 9% tańsze w czerwcu niż rok wcześniej.
Indeks cen mięsa nie zmienił się w ciągu miesiąca, ponieważ spadki cen mięsa drobiowego zostały zrównoważone przez umiarkowane wzrosty cen baraniny, wieprzowiny i wołowiny. Mięso na rynku międzynarodowym spadło o 1,8 procent w ciągu roku.
W przeciwieństwie do tego, ceny oleju roślinnego wzrosły o 3,1 procent do najwyższego poziomu od marca 2023 roku, z drogimi olejami słonecznikowym, sojowym i palmowym.
Wskaźnik cen nabiału wzrósł o 1,2% w skali miesiąca i 6,6% w skali roku. Ceny masła w ubiegłym miesiącu osiągnęły najwyższy poziom od dwóch lat.
Indeks cen cukru zakończył trzy miesiące spadków, rosnąc o 1,9% w czerwcu, ale o 21,6% poniżej tego samego miesiąca ubiegłego roku.