Francuscy rolnicy protestują przeciwko porozumieniu z Mercosur
W poniedziałek francuscy rolnicy rozpoczęli zakrojone na szeroką skalę protesty przeciwko umowie o wolnym handlu Unii Europejskiej z organizacją gospodarczą Mercosur, która obejmuje południowoamerykańskie kraje Argentyny, Brazylii, Urugwaju, Paragwaju i Wenezueli.
Nie mniej niż 82 protesty zostały ogłoszone w całym kraju. W niektórych miejscach drogi zostały już zablokowane. W świetle tych protestów, ministrowie spraw zagranicznych i urzędnicy z kilku krajów UE wzywają do zawetowania ratyfikacji traktatu.
Zagraża wszystkim rolnikom UE
Rolnicy twierdzą, że umowa zagraża ich egzystencji, dając krajom Mercosur wyłączny dostęp do bezcłowych lub znacznie obniżonych taryf celnych na import do UE produktów rolnych wyprodukowanych zgodnie z mniej rygorystycznymi normami środowiskowymi niż te, do których przestrzegania zmuszeni są unijni rolnicy.
Twierdzą oni, że rolnicy z UE nieuchronnie ucierpią w tej konkurencji.
Protesty rozpoczęli również Polacy, którzy twierdzą, że będą musieli stawić czoła ostrej konkurencji w sektorach drobiu, wołowiny, wieprzowiny i nabiału.
Konkurencja z Mercosurem zostanie jeszcze bardziej zintensyfikowana, jeśli Peru, Boliwia, Chile, Kolumbia i Ekwador dołączą jako członkowie stowarzyszeni. Meksyk ma status obserwatora. Konsekwencje dla rolnictwa UE mogą być poważne.
Komisja Europejska rozpoczęła negocjacje z Mercosurem w 1999 r. i podpisała umowę o wolnym handlu w 2019 r., a ostateczna ratyfikacja ma nastąpić w Rio de Janeiro w Brazylii.
Co mówią liczby
W ramach umowy UE zezwoli na stopniowe wprowadzanie 7,5% cła w ciągu pięciu lat na 99 000 ton metrycznych wołowiny, w tym 55% świeżej wołowiny wysokiej jakości i 45% mrożonej wołowiny. Stanowi to 1,2% całkowitej konsumpcji wołowiny w UE (8 mln ton rocznie). Obecnie UE importuje około 200 000 ton wołowiny z krajów Mercosur każdego roku.
Umowa o wolnym handlu pozwoliłaby na bezcłowy import 180 000 ton mięsa drobiowego rocznie z krajów MERCOSUR. Stanowi to 1,4% całkowitej konsumpcji mięsa drobiowego w UE.
Cztery kraje MERCOSUR są już głównymi dostawcami kurczaków do UE. Indywidualnie, Brazylia jest największym na świecie producentem mięsa drobiowego, a za nią plasuje się Ukraina.
Umowa ta dałaby unijnym rolnikom lepszy dostęp do rynków Ameryki Południowej, co mogłoby zwiększyć eksport wina, mleka w proszku, sera i oliwy z oliwek. Jest to jednak mało pocieszające dla rolników w wielu krajach UE.