Komitet Berneński: status ochronny wilków zostanie obniżony
W dniu 3 grudnia Stały Komitet Konwencji Berneńskiej głosował za zmniejszeniem statusu ochrony wilka. Podjęto decyzję o obniżeniu statusu ochrony wilka z "ściśle chronionego" do "chronionego", co pozwoli na podjęcie większej liczby środków w celu regulacji populacji wilków.
Propozycja Unii Europejskiej została poparta przez przedstawicieli 49 krajów Konwencji Berneńskiej o ochronie dzikiej fauny i flory oraz ich siedlisk, dzięki czemu od marca 2025 r. wejdą w życie luźniejsze zasady ochrony, pozwalające na regulowanie populacji wilków poprzez polowania. Kolejnym krokiem Komisji Europejskiej będzie zaproponowanie zmian w dyrektywie siedliskowej UE. Działacze na rzecz ochrony środowiska są oburzeni tą decyzją, ponieważ uważają, że drapieżniki te nie stanowią zagrożenia.
Dziki wilki zostały prawie wytępione w Europie 100 lat temu, ale ich liczba ostatnio dramatycznie wzrosła, wraz z rosnącą liczbą ataków drapieżników na zwierzęta hodowlane. W ciągu ostatnich kilku dekad zaobserwowano pozytywny trend w zakresie ochrony wilków. Gatunek ten z powodzeniem odradza się na całym kontynencie europejskim, a populacje wilków szacuje się na niemal podwojone w ciągu 10 lat (z 11 193 w 2012 r. do 20 300 w 2023 r.).
Ten stały wzrost populacji doprowadził do problemów społeczno-gospodarczych, w szczególności współistnienia z działalnością człowieka i szkód wyrządzanych zwierzętom gospodarskim. Zgodnie z najnowszymi dostępnymi danymi z państw członkowskich, szacuje się, że wilki zabijają co najmniej 65 500 zwierząt gospodarskich rocznie w UE.
Konwencja Berneńska, przyjęta w 1979 r. i weszła w życie w 1982 r., jest międzynarodowym traktatem podlegającym Radzie Europy, którego celem jest zapewnienie zachowania i ochrony dzikich gatunków roślin i zwierząt oraz ich siedlisk przyrodniczych.
W tym celu Konwencja nakłada na Umawiające się Strony prawne zobowiązania do ochrony ponad 500 gatunków dzikich roślin i ponad 1 000 gatunków dzikich zwierząt. Stały Komitet – organ decyzyjny Konwencji – spotyka się corocznie w Strasburgu. UE i jej państwa członkowskie są stronami konwencji berneńskiej.