Pryszczyca rozprzestrzeniła się z Węgier na Słowację. Winny wiatr

Karvės. NMA nuotr.

Państwowy Urząd ds. Żywności i Weterynarii Republiki Słowacji informuje o 3 ogniskach pryszczycy (FMD). Przypadki odnotowano w gospodarstwach hodujących ponad 2000 sztuk bydła w południowej części Słowacji, w pobliżu granicy z Węgrami. Jedno ognisko pryszczycy zostało wykryte w strefie ochronnej, która została ogłoszona z powodu przypadku na Węgrzech na początku marca tego roku, na farmie krów mlecznych w pobliżu miasta Győr i granicy ze Słowacją. Dwa inne przypadki wykryto w dolnym biegu Dunaju, w powiecie Dunajec Streda, jeden z 650 krowami mlecznymi, a drugi z 670 sztukami bydła. Wokół tych ognisk ustanowiono nowe strefy ochronne o szerokości 10 km i wprowadzono środki zwalczania choroby.

„Słowaccy koledzy zidentyfikowali silne wiatry dominujące od strony Węgier jako przypuszczalną przyczynę przenoszenia wirusa. Wiadomo, że choroba może rozprzestrzeniać się drogą powietrzną i wodną, więc jest to bardzo realna możliwość. Po wykryciu wirusa pryszczycy na Węgrzech zastosowano środki ochronne na granicy ze Słowacją i zawieszono przemieszczanie zwierząt parzystokopytnych. Jednak ognisko choroby na Słowacji nadal występowało. Nowe ustalenia potwierdzają powagę sytuacji w Europie i znaczenie wdrożenia środków ochronnych" - powiedział Vaidotas Kiudulas, Główny Lekarz Weterynarii Republiki Litewskiej.

Pryszczyca (FMD) jest wysoce zaraźliwą i szybko rozprzestrzeniającą się chorobą wirusową, która atakuje zwierzęta parzystokopytne, takie jak bydło, świnie, owce i kozy oraz jelenie.

„Dokładamy wszelkich starań, aby zapobiec pojawieniu się tych chorób na Litwie, a także aktywnie rozmawiamy i edukujemy hodowców zwierząt gospodarskich w zakresie stosowania bezpieczeństwa biologicznego. VMVT zakazało już imprez z udziałem parzystokopytnych zwierząt gospodarskich: bydła, świń, owiec, kóz, alpak i lam. Przewoźnicy zwierząt są zobowiązani do zapewnienia, że pojazdy wjeżdżające na Litwę z krajów trzecich lub innych państw członkowskich Unii Europejskiej (UE), które transportowały lub będą transportować zwierzęta hodowlane do krajów trzecich lub innych państw członkowskich UE, są czyszczone, myte i dezynfekowane przy użyciu zatwierdzonych weterynaryjnych produktów biobójczych aktywnych przeciwko czynnikom pryszczycy. Kierowcy takich pojazdów powinni również posiadać stosowny dokument. Wzywamy wszystkich posiadaczy zwierząt i przewoźników do bardzo poważnego potraktowania tej sytuacji i zachowywania się w szczególnie odpowiedzialny sposób, “ – przypomniał V.Kiudulas.

.

Według Głównego Lekarza Weterynarii Republiki Litewskiej, hodowcy zwierząt są poinstruowani, aby ściśle przestrzegać wymogów bezpieczeństwa biologicznego w miejscach, w których trzymane jest bydło, owce i kozy, stale monitorować stan zdrowia zwierząt gospodarskich w ich miejscach przetrzymywania oraz niezwłocznie informować Państwową Służbę Żywności i Weterynarii (SFVT) lub prywatnego lekarza weterynarii w przypadku podejrzenia wystąpienia chorób zakaźnych zwierząt gospodarskich. Równie ważne jest zapewnienie, aby pojazdy przybywające do miejsca, w którym trzymane są zwierzęta gospodarskie, które były lub będą używane do transportu zwierząt gospodarskich, były odpowiednio czyszczone, myte i dezynfekowane, a kierowcy takich pojazdów posiadali dokument potwierdzający, że to zrobili.

HSE przypomina hodowcom, że nowo wprowadzone zwierzęta powinny, jeśli to możliwe, być trzymane oddzielnie przez co najmniej 21 dni, a ich stan zdrowia powinien być monitorowany. Jeśli odwiedziłeś region dotknięty pryszczycą, musisz unikać wchodzenia do gospodarstwa przez 14 dni po przybyciu na Litwę. 

>
VMVT

Wideo