Jak wyposażyć piwniczkę na wino

Vyno rūsio įrengimas.

Piwnice na wino nie są już niczym egzotycznym czy luksusowym i nie są już tak rzadkie w prywatnych domach. Obecnie wiele osób je zakłada, a tradycja ta staje się coraz bardziej powszechna w obszarach słynących z win lub na farmach produkujących wino. Niektórzy używają piwnic na wino, aby przyciągnąć kupujących i turystów. Z drugiej strony, możliwe jest również stworzenie piwnicy na wino w domu do celów czysto osobistych.

Założenie piwniczki na wino może więc wymagać wiele wysiłku i czasu. Bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią lokalizację dla piwnicy, regulować temperaturę i wentylację, zapewnić i utrzymać stały mikroklimat oraz kilka innych warunków. Przestrzeń będzie również wymagać odpowiedniego wykończenia i specjalnych mebli na butelki wina.

Wybory do piwniczki na wino

Tradycyjnie, zapasy wina powinny być przechowywane pod ziemią. Jest to prawda, ponieważ ma najlepszy mikroklimat i nie ma bezpośredniego światła słonecznego, które może mieć negatywny wpływ na wino.

Dlatego najlepiej jest zlokalizować przechowywanie wina w piwnicy domu. Jednak ten pomysł będzie możliwy tylko wtedy, gdy dom ma jakąkolwiek piwnicę. Piwnice są zwykle uwzględniane w projekcie przed budową. Bardzo problematyczne jest tworzenie piwnic później, po wybudowaniu samego domu.

Przed budową piwnicy ważne jest, aby wziąć pod uwagę pewne cechy. Konieczna jest analiza i badanie gleby. Jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, to bez specjalnego drenażu i innych systemów, piwnica na wino jest narażona na ciągłe zalewanie i nadmierną wilgotność.

Piwnice na wino nie powinny znajdować się pod kuchniami i kotłowniami. W takich przypadkach z pewnością nie unikniemy różnic temperatur, które negatywnie wpłyną na przechowywane w piwniczce wino.

Powierzchnię piwnicy należy obliczyć na etapie projektowania. Ważne jest, aby z góry dokładnie wiedzieć, ile wina będzie tam przechowywane. Minimalna powierzchnia wynosi zwykle 10 metrów kwadratowych, a maksymalna powierzchnia dla prywatnego domu to 25 metrów kwadratowych. Taka przestrzeń może pomieścić około 3000 butelek wina.

Pomieszczenie do przechowywania wina można jednak urządzić nie tylko w piwnicy. Na przykład, jeśli dom nie ma piwnicy, przechowywanie wina można zorganizować w jednym z pokoi, dostosowując tam mikroklimat i stylizując pomieszczenie na klasyczną piwnicę na wino. Należy jednak pamiętać, że w pomieszczeniu do przechowywania wina nie mogą występować wibracje. Dlatego w pobliżu wina nie wolno umieszczać pralki. Ciągłe wibracje wzniecą osad w butelkach, przez co wino straci swoje dobre właściwości.

Ponadto, jeśli to możliwe, piwnica na wino może znajdować się w atrium domu lub pod przybudówką. Wreszcie, jeśli żadna z tych opcji nie jest odpowiednia, piwnica jest budowana w pobliżu domu, z dala od źródeł wody i jak najwyżej od wód gruntowych. Posiadając niezbędne umiejętności, możliwe jest samodzielne zbudowanie piwniczki na wino zgodnie z rysunkami. W takim przypadku najlepiej jest wybrać miejsce na niewielkim wzgórzu.

Temperatura w piwnicy na wino

Prawidłowe przechowywanie wina ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza jeśli dojrzewa ono przez kilka lat. Ważne jest utrzymanie określonej temperatury, aby zapobiec psuciu się w trakcie tego procesu. Należy pamiętać, że temperatura będzie zależeć od samego wina. Na przykład, białe wina są przechowywane w temperaturze 6-12 stopni. Wina czerwone przechowywane są w temperaturze 12-18 stopni. Szampan wymaga minimalnej temperatury od 2 do 6 stopni.

Należy pamiętać, że zmiany temperatury mają bardzo negatywny wpływ na wina. Na przykład, jeśli czerwone wino jest przechowywane w piwnicy, a temperatura spadnie poniżej +10 stopni, będzie dojrzewać znacznie wolniej. Gdy temperatura w piwnicy wzrośnie do +19 stopni lub więcej, korki zaczną się odkształcać. Pozwoli to na przedostanie się powietrza do butelek, co spowoduje naturalne zepsucie się wina.

Dobrą, nowoczesną opcją są szafki na wino z automatycznymi ustawieniami temperatury.

Wilgotność w piwnicy z winami

Optymalna wilgotność w piwniczce na wino powinna wynosić od 70% do 75% (czasami dopuszcza się 60%). Niższe poziomy wilgotności sprawią, że powietrze będzie zbyt suche do przechowywania, co doprowadzi również do deformacji korków i przedostawania się powietrza do butelek z winem. Przy poziomie wilgotności powyżej 75-80%, butelki mogą zacząć pleśnieć, podobnie jak wszystko inne w piwnicy.

W celu kontrolowania wilgotności i temperatury w piwnicy z winami, często nie jest możliwe obejście się bez specjalnego sprzętu do utrzymania mikroklimatu. Może to być sprzęt przenośny lub stacjonarny. System stacjonarny musi być zainstalowany podczas budowy domu. Można zainstalować system nawiewno-wywiewny. Umożliwia on swobodną cyrkulację powietrza i utrzymuje wilgotność w normalnych granicach.

Piwnica nie powinna otrzymywać najmniejszego światła słonecznego. Żadne okna nie powinny wpuszczać słońca. Ten punkt musi być szczególnie ważny dla tych, którzy projektują piwnice na wino w zwykłych pomieszczeniach. Promienie ultrafioletowe słońca szybko psują wino. Światło w piwnicy powinno być sztuczne i słabe. Żarówki są jednak zabronione, ponieważ nagrzewają powietrze. Używaj bardziej nowoczesnych żarówek energooszczędnych, które się nie nagrzewają.

Podłoga piwniczki na wino

W przeszłości podłogi piwnic na wino były wykonane z gliny. Glinianą podłogę posypywano piaskiem, aby utrzymać optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu. Niektórzy ludzie nadal tak robią. Obecnie istnieją inne opcje podłóg do piwniczek z winami: deski, płytki ceramiczne.

Gdy poziom wody jest wysoki, zaleca się wykonanie betonowej podłogi i wykończenie jej innym materiałem na wierzchu, aby uzyskać bardziej akceptowalną estetykę.

Gdy piwnica jest bardzo mokra i trudno jest zmniejszyć wilgotność, można posypać podłogę piaskiem lub drobnym żwirem, jak w dawnych czasach. Pozwoli to kroplom wody, które tworzą się na suficie i kapią w dół, przeniknąć przez warstwę piasku i zapobiec tworzeniu się kałuż na podłodze.

Ściany piwnicy na wino

Jest to jeden z najważniejszych punktów podczas tworzenia prywatnej piwniczki na wino. Materiały użyte do wykończenia ścian muszą spełniać kilka kryteriów: trwałość, niezawodność, przyjazność dla środowiska. Ponadto ważne jest, aby materiał ścian był bezwonny. Na przykład żywiczna sosna nie nadaje się do dekoracji piwniczki na wino. Zapach żywicy sosnowej może być przyjemny dla niektórych osób, ale jest mało prawdopodobne, aby wino pachniało tak samo. Korki do butelek dobrze pochłaniają zapachy i sprawiają, że wino ma dziwny smak. Jest to również powód, dla którego warzywa nie powinny być przechowywane w piwnicach na wino.

Ściany piwniczki na wino są zwykle wykończone cegłami, dekoracyjnymi płytkami ceramicznymi, marmurem lub wapieniem. Można również użyć drewna, przy czym najlepszą opcją jest dąb. Był on używany do wykładania ścian piwnic na wino od czasów starożytnych. Ważne jest, aby pamiętać, że drewno musi być traktowane środkiem antyseptycznym. W przeciwnym razie może zacząć pleśnieć.

Ważne jest nie tylko wyłożenie ścian piwnicy na wino, ale także ich izolacja i ocieplenie. Warstwa izolacyjna musi być jak najgrubsza - co najmniej 15 cm. Do izolacji termicznej powszechnie stosuje się piankę lub płyty styropianowe.

Drzwi piwnicy na wino muszą być tak szczelne, jak to tylko możliwe. Jeśli to możliwe, drzwi powinny być jak najmniejsze (na tyle, aby można było wejść do środka bez uderzania głową w nadproże). Mniejsze drzwi, które szczelnie się zamykają, utrzymują bardziej stabilną temperaturę w piwnicy.

Półki na wino

Półki i stojaki na butelki wina to klasyczny element piwniczki na wino. Stojaki na wino są zwykle wykonane z drewna, impregnowane środkami antyseptycznymi i woskowane. Takie drewno jest wolne od gnicia spowodowanego wilgocią i grzybami. Istnieją jednak inne opcje, np. wykonane z metalu lub kamienia.

Każda półka ma przegródki na butelki wina. Standardowo przegródki są kwadratowe, ale w przypadku szczególnie drogich win można zamówić modele z przegródkami sześciokątnymi. Wszystkie półki muszą mieć krawędzie zabezpieczające przed wypadnięciem butelek.

Podobne artykuły

Asociatyvi nuotr.
Namai
Asociatyvi nuotr.
Namai
Asociatyvi nuotr.

Wideo