Czy mogę podlewać krzewy jagodowe wrzącą wodą?
Zabieg z użyciem wrzącej wody ma na celu zabicie szkodników i bakterii chorobotwórczych. Zabieg ten można przeprowadzić wyłącznie na uśpionym krzewie i tylko w pierwszej połowie wiosny, kiedy pąki jeszcze nie nabrzmiały ani nie rozprzestrzeniły się, nie ma przepływu soków i soków, a gleba jeszcze nie spęczniała i nie zmiękła. Po nabrzmieniu pąków i pojawieniu się końcówek liści podlewanie wrzącą wodą nie wchodzi już w grę, w przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia rośliny i poparzenia młodych tkanek oraz wrażliwego układu trądzikowego.
Starsze pokolenia ogrodników są przekonane, że podlewanie wrzątkiem “eliminuje trzy kiški”:• zabija złożone jaja owadów-szkodników (zwłaszcza mszyc);
• dezynfekuje krzewy jagodowe przed szkodliwymi bakteriami, zarodnikami, grzybami i patogenami (głównie mączniakiem prawdziwym);
• stymuluje przebudzenie pąków.
Praktycy nawadniania wrzącą wodą mają pewność, że krzewy jagodowe otrzymują dodatkową ochronę, a sama metoda jest przyjazna dla środowiska i wolna od chemikaliów. Ważne jest jednak, aby wziąć pod uwagę, że wrząca woda szybko się ochładza i jest mało prawdopodobne, aby miała niezbędny efekt zabijania szkodników. Jest to szczególnie ważne, ponieważ woda będzie potrzebna w dużych ilościach, a zabieg pozostawi kałuże błota pod krzakami. Samo gotowanie wody nie zapewni pełnej i niezawodnej ochrony krzewów przed chorobami i szkodnikami.
Poparzenie systemu trądzikowego krzewu wrzącą wodą jest prawie niemożliwe; zanim woda dotrze do systemu trądzikowego, zdąży on wystarczająco ostygnąć. Większym zagrożeniem dla rośliny może być nadmierne podlewanie.
Niektórzy ogrodnicy organizują jesienią zabieg "karšto dušo” na krzewy. Jednak jesienią skorupka szkodników jest twardsza i wodzie trudniej jest ją zniszczyć. Wiosną skorupka jest bardziej miękka i delikatna, więc zabieg pillingowania na gorąco jest wielokrotnie bardziej skuteczny. Wrząca woda nie tylko dezynfekuje oczy i pąki krzewu jagodowego, ale także glebę pod krzakiem.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że tak prosta procedura nie wymaga specjalnych umiejętności, więc nie będzie trudna nawet dla nowicjuszy. Ale czy rzeczywiście tak jest? Istnieją pewne warunki podlewania karšto, w przeciwnym razie procedura może być szkodliwa.
Zasady i warunki nawadniania wrzącą wodą
Wrzątkiem można podlewać wyłącznie krzewy, które są wystarczająco dojrzałe i mają nie mniej niż 1 m wysokości.
Wrzątku nie należy wylewać z wiadra, lecz z metalowej konewki.
Odkażanie wrzącą wodą powinno być przeprowadzane tylko wczesną wiosną, w czasie, gdy krzewy jagodowe nie wykazują jeszcze żadnych oznak życia, ściśle przed rozpoczęciem owocowania, zanim pąki zawiązały pąki. Spryskanie krzewu wrzątkiem w późniejszym czasie grozi zniszczeniem nie tylko pasożytniczych patogenów i szkodników, ale także samego krzewu.
Podlewać można tylko pąki i łodygi. Nie dodawaj gorącej wody do dolnej części krzewu šalia šacne.
Zastosowana woda powinna być równomiernie rozprowadzona na całej powierzchni krzewu. Aby zmniejszyć ilość zużywanej wody i ułatwić dostęp do pędów, lepiej jest podlewać krzew za pomocą pagaty, co pozwala na równomierne podlewanie wszystkich pędów i pędów. Pozwoli to na równomierne nawadnianie dołków i pędów wrzącą wodą z konewki.
Podczas podlewania należy trzymać konewkę w odległości około 0,5-1 m od wierzchołków pędów. W tej odległości wrząca woda pozwoli przyssawkom nieco ostygnąć i nie poparzy pąków ani skórki ogonków liściowych.
Temperatura używanej wrzącej wody nie powinna przekraczać 80-90°C. Aby zabić wszystkie szkodniki zimujące na krzaku, potrzebna będzie woda prawie wrząca, a nie gorąca. Uważa się, że temperatura 80°C jest wystarczająca.
Jeśli na przełomie marca i kwietnia nadal występują obfite opady śniegu, lepiej nie podlewać krzewów gorącą wodą. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że pąki zostaną wybudzone ze stanu uśpienia w niewłaściwym czasie, rozprzestrzenią się po ołtarzu, a liście wyschną i umrą.
Podlewanie gorącą wodą powinno być bardzo krótkie - do 5 sekund. Tyle samo sekund powinna trwać druga część krzewu, która pozostaje niepodlana. Dłuższe podlewanie przez dwie sekundy może uszkodzić krzew.
Ile wrzątku jest potrzebne? 10 litrów (1 konewka) wystarcza dla krzewu jagodowego o wysokości 1 m z 6-7 oczkami szkarłatu.
Wady zabiegów z użyciem wrzącej wody
Trudno jest utrzymać odpowiednią temperaturę. Łatwo zauważyć, że jeśli nie gotujesz wody, ma ona tendencję do ochładzania się. Zapewnienie odpowiedniej temperatury wody będzie łatwe tylko wtedy, gdy obok punktu grzewczego rosną krzewy jagodowe. Jeśli działka jest duża, a ogród znajduje się z dala od domu, szanse na to, że wrząca woda dotrze do krzewów bez ostygnięcia, spadają prawie do zera. Nie ma sensu dezynfekować krzewów wyłącznie wrzącą wodą.
Duże ilości wody. Z jednej strony, jeśli na działce rośnie tylko kilka krzewów jagodowych, to można je wszystkie podlać wrzątkiem. Zupełnie inną sprawą jest, gdy kilka krzewów wymaga podlewania. Nie każdy właściciel domku letniskowego dysponuje taką ilością wody przez cały rok.