Badanie: Litwini oszczędzają na jedzeniu tyle samo co Łotysze i Estończycy

Asociatyvi nuotr.

Najnowsze badanie przeprowadzone przez sieć supermarketów pokazuje, że podczas gdy kupujący w krajach bałtyckich generalnie szukają oszczędności i okazji, zwłaszcza jeśli chodzi o żywność, Litwini szczególnie koncentrują się na składzie swoich produktów, co jest oznaką rosnącego zainteresowania zdrowszą dietą i produktami wyższej jakości. Według Vaidasa Lukoševičiusa, dyrektora generalnego sieci supermarketów, wszyscy kupujący traktują rabaty priorytetowo.

Litwini oszczędzają najbardziej konsekwentnie

Według firmy badawczej „Norstat“, zdecydowana większość populacji w krajach bałtyckich stara się ciąć koszty i oszczędzać pieniądze każdego dnia. Ponad połowa respondentów (51% na Łotwie, 54% w Estonii, 55% na Litwie) stale szuka sposobów na oszczędzanie pieniędzy, ale odsetek oszczędzających na Łotwie i w Estonii znacznie spadł w porównaniu z poprzednim badaniem.

Kategorie produktów spożywczych, na których oszczędza się, są podobne we wszystkich trzech krajach, ale pozycje produktów różnią się. Najczęstszymi artykułami, na które ograniczane są wydatki są słodycze i przekąski (42% na Litwie, 44% na Łotwie, 45% w Estonii), delikatesy (31% na Litwie, 37% na Łotwie, 42% w Estonii), produkty kulinarne (29% na Litwie, 32% na Łotwie, 41% w Estonii) i wyroby cukiernicze (28% na Litwie, 29% na Łotwie, 29% w Estonii). Nieco niższe oszczędności dotyczą soków, innych napojów bezalkoholowych, mięsa i produktów mięsnych.

Według kierownika supermarketu, chociaż żywność jest podstawową potrzebą, kupujący szukają sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy każdego dnia: "Kupujący są bardzo zainteresowani promocjami i rabatami i często kupują produkty spożywcze z pomarańczową etykietą, których data ważności dobiega końca, ale nadal nadają się do spożycia. Najczęściej takie produkty kupują mieszkańcy Estonii (45%), Łotwy (29%) i w mniejszym stopniu Litwy (27%).

Gdzie wydaje się najwięcej?

Trzy najważniejsze kategorie, w których ludzie starają się oszczędzać we wszystkich krajach bałtyckich to żywność (40% na Łotwie, 39% w Estonii, 36% na Litwie), rozrywka i wypoczynek (26% na Litwie, 35% na Łotwie, 37% w Estonii) oraz odzież i obuwie (33% na Łotwie i w Estonii, 34% na Litwie).

Litwini statystycznie rzadziej niż Łotysze i Estończycy wspominają o wydatkach na wypoczynek i rozrywkę: oszczędzają znacznie mniej niż w pozostałych dwóch krajach. W porównaniu do poprzedniego badania, mieszkańcy krajów bałtyckich rzadziej oszczędzali na żywności i odzieży, obuwiu i akcesoriach.

Według V. Lukoševičiusa zauważalne jest, że Litwini wydają więcej ze swojego budżetu na żywność przed największymi świętami w roku: kupują przysmaki, ulubione lub rzadziej spożywane produkty. Potwierdzają to dane z ankiety – średnio jedna czwarta kupujących w krajach bałtyckich przyznała, że często oddaje się przyjemnościom podczas świąt.  

„Jednak tylko 12% respondentów na Łotwie i w Estonii może pozwolić sobie na zakup droższych, lepszej jakości lub rzadziej spożywanych produktów spożywczych w zwykłe dni, nie czekając na święta. Na Litwie odsetek ten jest dwukrotnie wyższy niż w tych krajach - 24% - zauważa.

Taniość produktu jest obecnie najważniejszym kryterium dla kupujących, zauważa. Średnio nieco ponad jedna piąta mieszkańców krajów bałtyckich nie jest skłonna zapłacić więcej za produkt spożywczy, który zna, ulubionego producenta, dłuższy okres przydatności do spożycia lub inne ważne kryterium w porównaniu z tańszą alternatywą w sklepie.

Więcej zarabiający również szukają promocji 

V. Lukoševičius zwraca uwagę, że osoby zarabiające więcej również oszczędzają. Według badania, prawie połowa (48%) osób o najwyższych zarobkach (1501 EUR lub więcej) stara się codziennie robić tańsze zakupy. Według niego gwałtowna inflacja, która rozpoczęła się kilka lat temu, zmusiła osoby o ponadprzeciętnych dochodach do przyjrzenia się swoim nawykom zakupowym, więc wszyscy myślą teraz o stosunku jakości do ceny, kiedy idą do sklepu.

 

Wideo