Eurostat: Ceny produkcji rolnej w UE spadły o 3% rok do roku

Asociatyvi nuotr. Canva nuotr.

W Unii Europejskiej ceny produkcji rolnej i nieinwestycyjne koszty produkcji spadły o 3% w drugim kwartale tego roku w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, donosi Eurostat.

Ceny towarów wykorzystywanych do produkcji produktów rolnych (nakłady nieinwestycyjne, takie jak energia, nawozy czy pasze) spadły średnio o 7 procent.

Eurostat zauważa, że średni spadek cen był mniejszy niż w poprzednich dwóch kwartałach.

Unijna agencja statystyczna przypomina, że po zakłóceniach w pierwszym roku pandemii COVID-19 ceny produktów rolnych gwałtownie wzrosły w 2021 r. i pierwszych trzech kwartałach 2022 r., po czym zwolniły i zostały zastąpione spadkiem cen. Ostatnio produkcja rolna i ceny środków produkcji zbliżają się do poziomów sprzed pandemii.

Ceny większości towarów rolnych wykazywały rozbieżny trend w okresie kwiecień-czerwiec w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Średnia cena zbóż jajecznych (15%), zbóż (14%) i paszy (13%) spadła najbardziej, podczas gdy ceny oliwy z oliwek (41%) i ziemniaków (10%) wzrosły najbardziej.

Ogólny wskaźnik cen warzyw spadł o 1%, a owoców o 3%.

Spośród nakładów niezwiązanych z inwestycjami, najbardziej znaczące spadki cen zaobserwowano w przypadku nawozów i polepszaczy gleby (19 procent) oraz pasz dla zwierząt (13 procent).

Na poziomie krajowym ceny produkcji rolnej spadły w większości państw członkowskich UE, przy czym największe spadki odnotowano na Węgrzech (13%), w Polsce (12%) i Czechach (10%). Najszybsze wzrosty odnotowano w Grecji (8%), na Łotwie (4%), Cyprze i w Irlandii (po 3%).

Wideo