Szykują się zmiany dla rolników na gruntach publicznych. Kto będzie mógł ją kupić?
Ministerstwo Rolnictwa opracowało projekt nowelizacji ustawy o nabywaniu nieruchomości na cele rolne oraz ustaw towarzyszących. Mają one na celu rozwiązanie długotrwałych problemów związanych z efektywnym wykorzystaniem gruntów państwowych i tworzeniem działek rolnych, przy jednoczesnej maksymalizacji korzyści ekonomicznych dla państwa. Obecnie poddzierżawianie państwowych gruntów często prowadzi do generowania zysków kosztem ludzi, którzy je uprawiają.
Zmiany mają na celu umożliwienie osobom pracującym na ziemi nabywanie dzierżawionych państwowych działek rolnych i nieużywanych działek państwowych pomiędzy działkami prywatnymi.
Wprowadzono zabezpieczenia, aby zapobiec spekulacjom na gruntach państwowych. Pierwszeństwo w nabyciu sąsiadujących ze sobą działek państwowych będą miały osoby, które nabyły mniejszy obszar gruntów rolnych od państwa oraz rolnicy, którzy aktywnie zajmują się rolnictwem od co najmniej trzech lat i przedstawili dokumenty potwierdzające. Jedna osoba będzie mogła nabyć państwowe grunty rolne w nie więcej niż dwóch sąsiadujących ze sobą gminach.
Obecnie na Litwie znajduje się 310 000 hektarów państwowych gruntów rolnych, które mają przynieść do 1,5 miliarda euro dochodu.
Proponowane poprawki, jeśli zostaną zatwierdzone przez parlament, zmniejszą ilość porzuconych gruntów i wygenerują dochód dla państwa z niewykorzystanych gruntów państwowych. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży państwowych gruntów rolnych zostaną przeznaczone na Fundusz Obrony Narodowej, co znacząco przyczyni się do wzmocnienia obrony narodowej.