Proponuje innowacje regulujące wykorzystanie nowych technik genomicznych

Asociatyvi nuotr.

W ubiegłym tygodniu Komitet Stałych Przedstawicieli Rady Unii Europejskiej podjął decyzję o rozpoczęciu negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie nowego rozporządzenia ustanawiającego wymagania dla niektórych roślin produkowanych przy użyciu nowych technik genetycznych oraz żywności i paszy z nich produkowanej.

Wdrożenie tego wniosku pomogłoby sektorowi rolno-spożywczemu UE przyczynić się do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, strategii "od pola do stołu" i strategii na rzecz bioróżnorodności, celów w zakresie innowacji i zrównoważonego rozwoju, zwiększenia konkurencyjności sektora oraz utrzymania wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska.

Od czasu przyjęcia przepisów UE dotyczących organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO) w 2001 r., poczyniono znaczne postępy w rozwoju nowych technik genomowych (NGT), które pozwoliły na bardziej precyzyjną i szybszą modyfikację cech genetycznych roślin w porównaniu z tradycyjnymi metodami hodowli. Ponadto niektóre nowe techniki nie wprowadzają "obcego DNA", tj. rośliny nie mogą przekazywać go innym roślinom, a otrzymane produkty są w niektórych przypadkach nie do odróżnienia od tych uzyskanych metodami konwencjonalnymi.

Nowa propozycja rozróżnia dwie kategorie roślin NGT. Pierwsza kategoria to rośliny, które po ocenie pod kątem kryteriów równoważności określonych we wniosku można uznać za rośliny tradycyjne, które mogą powstać naturalnie lub zostać opracowane tradycyjnymi metodami. Druga kategoria – wszystkie inne rośliny NGT, które nie należą do pierwszej kategorii.

Wnioskuje się, aby rośliny i produkty kategorii 2 NHP nadal podlegały tym samym wymogom dotyczącym identyfikowalności i etykietowania, co konwencjonalne GMO, z możliwością dodania faktycznych informacji na temat zamierzonego celu modyfikacji genetycznej. Ponadto wniosek nie zezwala na wykorzystanie roślin NGT w produkcji ekologicznej.

Projekt przewiduje możliwość podjęcia przez państwa członkowskie UE decyzji o zakazie uprawy NHP kategorii 2 na ich terytorium. Produkty wykonane z takich roślin musiałyby być oznakowane zmodyfikowanymi cechami produktu.

Więcej informacji na temat tej propozycji można znaleźć tutaj.

Ostateczny tekst tego wniosku musiałby zostać zatwierdzony przez Parlament Europejski i Radę, a nowe rozporządzenie miałoby zastosowanie 24 miesiące po jego zatwierdzeniu.

Aplinkos ministerija

Wideo