Przyszłość europejskiego sektora rolno-spożywczego. Co to jest?
Zmieniające się realia geopolityczne stwarzają nowe wyzwania dla rolnictwa, które jest w centrum polityki rolno-spożywczej Unii Europejskiej (UE), w celu zapewnienia jego stabilności, samowystarczalności i konkurencyjności. Wyzwania te i możliwe rozwiązania zostały omówione na posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli.
Minister rolnictwa Ignas Hofmanas, wypowiadając się w Radzie na temat komunikatu Komisji Europejskiej w sprawie wizji sektora rolno-spożywczego, postawił jedno z kluczowych pytań: "Czy mamy odpowiednie instrumenty do wdrożenia tej wizji?"
„Potrzebujemy odrębnej, dobrze finansowanej, elastycznej i uproszczonej Wspólnej Polityki Rolnej z systemem dwufilarowym. Nie mogę nie wspomnieć o jednym z podstawowych oczekiwań Litwy – harmonizacja płatności bezpośrednich na poziomie UE musi zostać zakończona bezzwłocznie. Jest to ważne dla konkurencyjności litewskiego rolnictwa" - powiedział minister.
Minister Hofmanas podkreślił również potrzebę umożliwienia rolnikom utrzymywania się z działalności rolniczej w pierwszej kolejności. Inne rodzaje działalności gospodarczej powinny uzupełniać, ale nie zastępować dochody z rolnictwa. Idealnie, powiedział, gospodarstwa powinny być samowystarczalne, tj. zdolne do produkcji tego, czego potrzebują, takich jak pasza, energia lub inne produkty rolne. Tak powinno wyglądać gospodarstwo przyszłości.
„Wszystkie bariery regulacyjne dla takiego podejścia muszą zostać usunięte. Przypomnę, że już kilkakrotnie wskazywaliśmy w tej Radzie na problemy związane z rozwojem produkcji biogazu. Nielogiczne jest zakazywanie sprzedaży wyprodukowanego biogazu i energii na rynku, jeśli budowa instalacji otrzymała wsparcie UE. W końcu mówimy o dodatkowych dochodach, które gospodarstwa mogłyby wygenerować, usuwając takie zakłócenia" - powiedział minister.
Rada zapoznała się również z informacjami z Litwy i Łotwy na temat wdrażania przepisów rozporządzenia w sprawie kontroli rybołówstwa dotyczących tolerancji dla niesortowanych wyładunków małych ryb pelagicznych.
„Szczegółowa analiza sytuacji potwierdziła nasze obawy – nowe przepisy rozporządzenia w sprawie kontroli rybołówstwa dotyczące tolerancji połowów w wielu przypadkach prowadzą do surowych kar dla rybaków za pozornie niezamierzone błędy. Szczególnie w przypadku niesortowanych połowów pelagicznych na morzu, rybakom niezwykle trudno jest dokładnie oszacować połów każdego gatunku. Istnieje uzasadnione pytanie, czy w ogóle istnieje jakikolwiek cel stosowania odstępstwa dla ryb inwazyjnych. Jeśli przypadki te zostaną uznane za poważne naruszenia, rybakom grożą nieproporcjonalne sankcje i utrata dostępu do wsparcia z Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury. Istnieje ryzyko nieodwracalnych szkód dla bałtyckiej floty rybackiej i społeczności przybrzeżnych" - podkreślił minister.
Dokładne informacje o połowach są niezbędne do właściwej oceny stanu zasobów morskich. Litwa nie zgadza się jednak, że należy to osiągnąć poprzez karanie rybaków za niezamierzone błędy.
Ministrowie wymienili również poglądy na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Minister podkreślił potrzebę bardziej elastycznych regulacji i potrzebę utrzymania rentowności naszego sektora rybołówstwa, zapewnienia jego długoterminowej stabilności gospodarczej i społecznej oraz zapewnienia, że skutecznie przyczynia się on do bezpieczeństwa żywnościowego UE.
Ministrowie rolnictwa i rybołówstwa UE rozmawiali również o wybuchu pryszczycy na Węgrzech, finansowaniu zakupu zwierząt hodowlanych w ramach pomocy oraz o przyszłości wsparcia dla sektora rybołówstwa UE.
