Zniszczenie naturalnych użytków zielonych może skutkować grzywną
Naturalne użytki zielone są integralną częścią różnorodności biologicznej, krajobrazu i kultury Litwy. Ekosystemy te odgrywają ważną rolę w przyrodzie i w całym naszym życiu. Pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery, stabilizują reżimy wilgotności i są ważnymi siedliskami dla wielu gatunków, w tym ptaków i naturalnych zapylaczy. Wiele naturalnych użytków zielonych jest niezwykle bogatych gatunkowo, stanowiąc dom dla szerokiej gamy owadów (pszczoły, osy, trzmiele, mrówki), motyli, innych bezkręgowców oraz charakterystycznych, rzadkich i chronionych roślin.
Zmniejszające się obszary naturalnych użytków zielonych zakłócają te ekosystemy, przerywając ich łańcuchy pokarmowe i wpływając na owady zapylające, od których zależy wiele naszych upraw rolnych, a także są ważnym źródłem pożywienia dla wielu gatunków zwierząt.
W marcu tego roku Wydział Departamentu Ochrony Środowiska w Kłajpedzie otrzymał zgłoszenie o prawdopodobnie nielegalnie zaoranej naturalnej łące we wsi Kūlupėnai w rejonie Kretinga. Zgodnie z litewskim ustawodawstwem zabronione jest zaorywanie, osuszanie lub w inny sposób zmienianie stanu i składu naturalnych łąk i pastwisk, sadzenie roślinności lub wprowadzanie lasów. Naturalne łąki i pastwiska muszą być regularnie koszone lub wypasane przez zwierzęta gospodarskie, a roślinność drzewiasta musi być usuwana lub przerzedzana.
Dochodzenie przeprowadzone przez urzędników wykazało, że w Parku Regionalnym Salantai prywatna działka rolna i przylegająca do niej niezabudowana działka publiczna zostały zaorane i obsadzone rzepakiem. Według danych Państwowego Przedsiębiorstwa "Centrum Rejestrów", przedmiotowe działki znajdują się na obszarze naturalnych łąk i pastwisk. Osoba, u której stwierdzono zaoranie naturalnych użytków zielonych, będzie podlegać karze administracyjnej przewidzianej w Kodeksie wykroczeń administracyjnych Republiki Litewskiej i otrzymała propozycję naprawienia szkody wyrządzonej środowisku. Kwota szkody została obliczona na 17 701 EUR.
Według wiedzy Departamentu Ochrony Środowiska, rolnik podejmuje kroki w celu przywrócenia środowiska poprzez sadzenie rzepaku na przedmiotowych działkach.
