Ministerstwo dostrzega ingerencję państwa w rynek poprzez regulację cen
Gdy parlament zdecyduje, czy zobowiązać rządowe Centrum Analiz Strategicznych nie tylko do regularnej analizy cen produktów spożywczych i usług, ale także do proponowania zmian w prawie, Ministerstwo Gospodarki i Innowacji twierdzi, że oznaczałoby to ingerencję państwa w rynek i kontrolę cen.
Ministerstwo oferuje szerokie poparcie dla zmian w ustawie o ochronie praw konsumentów, które mają na celu wzmocnienie ochrony konsumentów i stworzenie procedury monitorowania cen, aby pomóc w dokładniejszej ocenie trendów cenowych, ale proponuje poprawki do projektu.
„Zobowiązanie „Straty“ (Rządowego Centrum Analiz Strategicznych – BNS) do zaproponowania poprawek do ustawy oznacza możliwy wzrost ingerencji państwa w rynek i kontrolę cen. Może to doprowadzić do nierównowagi między podażą a popytem i zmniejszyć konkurencję, prowadząc do
zakłóceń w produkcji i dostawach podstawowych środków spożywczych“, – mówi konkluzja Ministerstwa.
Poprawki, przyjęte przez Sejm pod koniec 2024 r., mają na celu ograniczenie spekulacji i ochronę konsumentów przed nieuczciwymi cenami – tak wyjaśniła inicjatorka poprawek, Jekaterina Rojaka, posłanka frakcji Demokratycznego Związku Litwy, przedstawiając poprawki w parlamencie.
Według ministerstwa, konkretne propozycje zmian w ustawodawstwie powinny opierać się na znacznie szerszej analizie, która obejmowałaby nie tylko analizę trendów cen podstawowych artykułów spożywczych i usług, ale także przyczyn ich powstawania, a także kompleksową ocenę wpływu nowej regulacji.
>Ministerstwo proponuje, aby szczegółowy wykaz towarów i usług podlegających monitorowaniu był zatwierdzany przez ministra.
Po otrzymaniu wniosków organów w sprawie zmian, Ministerstwo przygotuje propozycje dla Rządu, których wnioski zostaną ocenione przez Parlament.
.