Jak najdłużej zachować świeżość warzyw i owoców: co włożyć do lodówki, a co zostawić w szafce?

Abrikosai

Czy wiesz, że owoce i warzywa szybko tracą swoje wartości odżywcze, gdy są nieprawidłowo przechowywane? Witaminy, minerały i inne niezbędne dla zdrowia składniki mogą szybko ulec pogorszeniu z powodu często popełnianych przez nas błędów. Na szczęście istnieje kilka prostych zasad, które pomogą Ci zachować świeżość i wartości odżywcze Twoich zbiorów na dłużej. Karolis Lebednikas, kierownik ds. zapewnienia jakości w supermarkecie, wyjaśnia, jak zmienić swoje nawyki w zakresie przechowywania i cieszyć się wysokiej jakości produktami każdego dnia.

„Owoce i warzywa są niezwykle bogate w wodę, witaminy, enzymy, minerały i naturalne cukry, dzięki czemu są niezwykle korzystne dla ludzkiego organizmu. Utrzymywanie świeżości produktów ogrodowych i rolnych ma zasadnicze znaczenie dla zachowania ich maksymalnej wartości odżywczej. Pomaga to uniknąć utraty składników odżywczych oraz zachować naturalny smak i konsystencję na dłużej. Znajomość kilku przydatnych zasad pomoże ci również marnować mniej żywności, co pomoże zarówno twojemu portfelowi, jak i środowisku" - mówi Lebednik.

Ważne jest, aby wybrać odpowiednią temperaturę

Jednym z najważniejszych aspektów decydujących o świeżości owoców i warzyw jest odpowiednia temperatura. Według Lebednika wybór odpowiedniej temperatury pomaga zachować smak tych produktów, podczas gdy niewłaściwa temperatura może je nieodwracalnie zmienić.

„Może się okazać, że jeśli trzymasz banany lub pomidory w lodówce przez kilka dni po ich zakupie, ich smak stanie się bardziej matowy i mniej atrakcyjny. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jaka temperatura jest wymagana dla danego produktu. Sałatę zieloną, fasolkę szparagową, brokuły, kalafior, kapustę, pory, zioła i wiele owoców najlepiej przechowywać w lodówce. Ziemniaki, cebula, czosnek, owoce cytrusowe, cukinia, słodkie ziemniaki i arbuzy najlepiej smakują w temperaturze pokojowej. Ważne jest tylko, aby wyjąć te produkty z plastikowych torebek i przechowywać je w dobrze wentylowanym pomieszczeniu" - mówi ekspert.

Ekspert ds. jakości zwraca również uwagę, że warzywa przechowywane w lodówce, po doprowadzeniu ich do temperatury pokojowej, szybciej się psują i należy je szybko spożyć.

Buraki, marchew, pasternak, seler i korzenie imbiru nie są bardzo wrażliwe na warunki przechowywania, więc mogą być przechowywane w szerokim zakresie warunków. Bardzo ważne jest również zwrócenie uwagi na poziom dojrzałości przed podjęciem decyzji o miejscu przechowywania konkretnego owocu lub warzywa. Na przykład, jeśli chcesz, aby awokado bardziej dojrzało, przechowuj je w temperaturze pokojowej, ale jeśli obawiasz się, że nadmiernie dojrzeje, przenieś je do lodówki.

Zauważa, że grzyby są często nieprawidłowo przechowywane w domu. Zwraca uwagę, że grzyby nie powinny być przechowywane w szufladzie lodówki w zamkniętym pojemniku, ponieważ może to spowodować powstanie wilgoci, która spowoduje, że grzyby staną się papkowate.

„Sami szczególnie dbamy o jakość i świeżość, dlatego odpowiedzialnie dzielimy owoce i warzywa, które docierają do „centrów logistycznych Lidl“ na różne kategorie. Następnie przenosimy je do dwóch różnych pomieszczeń, w których temperatura jest utrzymywana na poziomie 4 lub 14 stopni. Ponadto „Lidl“ transportuje owoce i warzywa do sklepów w ciężarówkach z naczepami o różnych przestrzeniach temperaturowych. Tak więc, za pomocą tylko jednej ciężarówki, możliwe jest dostarczenie do sklepu owoców i warzyw, które wymagają różnych warunków przechowywania, przy jednoczesnym zachowaniu ich wysokiej jakości i świeżości.“, – mówi K. Lebednikas.

.

Specjalista zwraca uwagę, że jeśli owoce i warzywa nie były spożywane przez długi czas w domu i jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki zepsucia, nie powinieneś ich jeść ani próbować ciąć uszkodzonego obszaru, ponieważ produkt będzie już dotknięty.

Należy zwracać uwagę na poziom wilgotności

Oprócz wyboru odpowiedniej temperatury, ważne jest, aby wziąć pod uwagę szereg innych aspektów, aby zachować świeżość i dobrą jakość owoców i warzyw tak długo, jak to możliwe.

„Jeśli owoce i warzywa są zapakowane w plastikowe opakowania lub torby, lepiej nie rozpakowywać ich przed włożeniem do lodówki. Na przykład warzywa liściaste szybciej zgniją, jeśli zostaną wyjęte z oryginalnego opakowania. Zaleca się również mycie produktów tylko tuż przed użyciem, ponieważ nadmierna wilgoć może przyspieszyć ich psucie się", mówi szef działu zapewnienia jakości w „Lidl Lietuva“.  

Owoce lub sałatki są szczególnie wrażliwe na wilgoć, która może prowadzić do pleśni, dlatego ważne jest, aby unikać nadmiernej wilgotności w lodówce. Można to osiągnąć poprzez umieszczenie suchego ręcznika papierowego obok produktów w lodówce, aby wchłonąć nadmiar wilgoci.

„Z drugiej strony, pewna ilość wilgoci jest niezbędna, aby zapobiec wysychaniu warzyw i owoców oraz zachować ich dobre właściwości. Dlatego na przykład centra logistyczne "Lidl" mają system kontroli wilgotności, który utrzymuje odpowiedni poziom wilgotności dla produktów - zauważa K. Lebednik.

Apaprysy lepiej przechowywać oddzielnie

Ananasy to jedne z najpopularniejszych owoców, które pojawiają się w wielu koszykach zakupowych. Ważne jest jednak, aby zwrócić uwagę na charakterystykę przechowywania bananów - zazwyczaj najlepiej przechowywać je z dala od innych owoców lub warzyw.

„Wiele owoców wydziela naturalny gaz etylenowy podczas dojrzewania, który jest bezwonny i całkowicie nieszkodliwy dla zdrowia. Banany są jednak wyjątkowe, ponieważ wytwarzają najwięcej tego gazu spośród wszystkich naszych ulubionych owoców. Gaz ten stymuluje proces dojrzewania, więc jeśli banany są przechowywane obok innych owoców lub warzyw, mogą dojrzewać szybciej niż byśmy chcieli i możemy nie być w stanie zjeść ich na czas" - podkreśla Lebednik.

Z drugiej strony, podkreśla, ta właściwość banana może być wykorzystana w pozytywny sposób. Na przykład, jeśli masz niedojrzałe awokado, możesz umieścić je w tej samej torbie lub zamkniętym pudełku z bananem, a awokado dojrzeje szybciej.

Wideo